Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Holešovské muzeum bude mít opět výstavní prostory

Úvodní obrázek článku

Foto: Město Holešov

Po dvanáctileté pauze se Městské muzeum a galerie Holešov opět dočká výstavních prostor. Slavnostní vernisáž se koná ve čtvrtek 5. května  od 17 hodin na zámku. Otevřena bude jedna muzejní místnost a jedna galerijní místnost. Muzeum bude prezentovat výběr ze sbírek a každý rok otevře novou výstavu. Galerie se bude soustředit na výtvarné umění ze svých sbírek.

První výstava v muzeu se jmenuje 100 let muzejnictví v Holešově a představí jeho čtyři nejvýznamnější sběratelé. „Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětluje správkyně muzea Renée Rudolfová s tím že, zmíněna bude i historie vývoje muzea. Moderní výtvarnou koncepci výstavě dala Milena Gregůrková z Muzea jihovýchodní Moravy Zlín, společnou prací se tak podařilo skloubit na první pohled nesourové výstavní prvky. „Na jedné straně prezentace čtyř osobností, které se podílely na vytvoření základu pro současné sbírky, na druhé zcela odlišné sbírkové předměty. Z počátku se zdálo, že to nedáme dohromady, ale díky kolegům ze Zlína se to povedlo,“ dodává Rudolfová

Výstavou obrazů významného holešovského malíře Františka Růžičky (1882 – 1958) otevře ve stejný den také galerie, která se bude soustředit na prezentaci děl regionálních výtvarníků. Růžičkovy práce poté v červenci vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), dalšího holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře. Tato výstava se tematicky pojí s letošním festivalem židovské kultury.

Výstava 100 let muzejnictví v Holešově bude trvat do 2. října 2022. Výstava Františka Růžičky do poloviny července. V rámci Dnů města Holešova se o víkend 7. a 8. května konají vstupy do muzea a galerie zdarma.

Holešovské muzeum vlastní přes třicet šest tisíc předmětů a naprostou většinu tvoří archeologie. Stálá expozice se nicméně teprve chystá. „Je to budoucnost a doufáme, že se nám plány podaří realizovat. V letošním roce požádáme o dotaci, což vyžaduje dlouhodobou přípravu včetně vytvoření konceptu, rozpočtu, přípravy dotačních žádostí a konzultací se zkušenějšími kolegy,“ doplňuje Rudolfová. Ne všechno je prozatím ukryto v depozitech. Holešov sice zatím vlastní prostory nemá, předměty ze svých sbírek však aktivně zapůjčuje. Nejvíce jich najdeme ve stálé expozici všetulské firmy Kuraray, další například v síni tradic v místní policejní škole, dále ve Skopalíkově muzeu v Záhlinicích, v Provodově a v rymickém skanzenu.

Foto: Město Holešov

Historie holešovského muzea je zajímavá a složitá současně. V devatenáctém století byly sbírky uloženy u soukromníků, kteří muzeum založili. Byly to vlastně jejich sbírky, které poté Holešovu věnovali nebo prodali. „Jeden z těchto sběratelů Rudolf Janovský jako ředitel holešovské spořitelny dokonce počítal s tím, že výstavní prostory vzniknou přímo v budově spořitelny. To se ale po jeho smrti nestalo. Teprve na začátku protektorátu, když československá armáda opustila holešovská kasárna, dostalo muzeum některé z uvolněných místností a v roce 1941 se vůbec poprvé otevřelo pro veřejnost. Po nastěhování německé okupační posádky bylo samozřejmě všechno jinak. Němci provoz omezili a v roce 1944 muzeum úplně uzavřeli,“ říká holešovský muzejník Jan Machala. Další řešení přišlo až po roce 1948, po zkonfiskování zámku. Po nezbytných úpravách se muzeum v roce 1954 přestěhovalo na zámek, kde zůstalo až do roku 1995. Poté bylo přemístěno do náhradního prostoru ve staré radnici na náměstí. Posledních dvanáct let nemělo ani tyto prostory.