Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Holešovské kostely opět otevřou své brány

Úvodní obrázek článku

Foto: město Holešov

Po dvou letech se projekt Otevřené brány vrací k původnímu termínu, zahájen bude 1. května. I letos tak mohou zájemci zavítat od začátku května do konce září o víkendech a státních svátcích do církevních památek a seznámit se s jejich historií zcela zdarma. Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, měst, obcí a farností. Pravidelně se zapojuje téměř třicítka sakrálních objektů.

Smyslem projektu je zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji a také poukázat i na další zajímavá místa v okolí. V Holešově bude možné navštívit Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Anny. Návštěvníci by neměli vynechat tajemnou Černou kapli a kaple sv. Kosmy a Damiána. Dějiny farnosti jsou úzce spjaty se sv. Janem Sarkandrem, jehož posledním působištěm v letech 1616-1620 se stal právě Holešov. Je zvláštním ochráncem holešovské farnosti i celého děkanátu. V kostele se nachází deset bočních oltářů, z nichž jeden je zasvěcen právě tomuto světci a je na něm v pozlaceném relikviáři uchovávána část jeho ostatků.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie spolu s Černou kaplí si vloni prohlédlo během čtyř měsíců celkem 2 235 zájemců, z toho 29 cizinců. Pokud vystoupali po točitém schodišti, mohli si užít jedinečný výhled na celou chrámovou loď. „Některým návštěvníkům se poštěstilo, že sem vystoupali těsně před polednem, a mohli tak navíc zblízka slyšet i zvuk našich 400 let starých zvonů,“ vzpomíná na loňské prohlídky paní Radka Procházková.

Kostel sv. Anny spolu s kaplí sv. Kosmy a Damiána navštívilo loni 1 809 zájemců, z toho 25 cizinců. „Stalo se pravidlem, že si návštěvníci přáli prohlédnout Pamětní síň sv. Jana Sarkandera s jedinečnými exponáty umístěnou v oratoři tohoto bývalého trinitářského kostela," doplňuje Procházková.

Stejné možnosti budou mít návštěvníci i letos. Holešov zve: „Přijďte se nechat unést uměním našich předků…


Foto: město Holešov