Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kam o Velikonocích?

Úvodní obrázek článku

Velikonoční svátky patří mezi nejdůležitější kulturní a společenské události roku. Mají nejen náboženský význam, ale představují i oslavu jarních dní, probouzející se přírody a nového života. Máme pro vás přehled toho, kam se letos můžete na Kroměřížsku vypravit zdobit kraslice, podívat se, jak se plete pomlázka nebo si prohlédnout jarně nazdobené památky.

Od pátku 8. dubna do soboty 30. dubna 2022 si návštěvníci užijí specializované prohlídky jarně vyzdobenými Reprezentačními sály kroměřížského zámku, vystoupat na zámeckou věž, nebo si zakoupit jarní dekorace. Otevřeno bude o víkendech a svátcích od 9:30 do 16 hodin. 

V Podzámecké zahradě bude připraven v termínu od 9. dubna do 1. května oblíbený rodinný zábavný kvíz z dílny Mateřského centra Klubíčko. Následujte listy dubu a za vyřešení tajenky čeká děti odměna. 

foto: facebook Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž

V Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích probíhá v těchto dnech tradiční velikonoční akce Velikonoční hanácký dvorek od čtvrtka 14. do soboty 16. dubna vždy v čase od 13 do 17 hodin. Kromě prohlídky hanáckého dvorečku s domácími zvířaty se můžete těšit na otloukání píšťalek, zdobení perníčků a kraslic nebo na  práci s textilem, papírem a korálky. 

foto: Ludmila Polišenská, webové stránky města Hulína

Velikonoční víkend, 15. - 17. dubna, bude v Holešově ve znamení jarních prohlídek kovárny i synagogy. Výklad v kovárně obohatí výstava kraslic, které připomenou blížící se příchod jara. Během prohlídek synagogy se návštěvníci seznámí s Pesachem, jedním z nejdůležitějších židovských svátků. Dozví se něco o jeho historických kořenech, proč je pro Židy tak důležitý, ale také o jeho univerzálním duchovním významu pro současného člověka. Nebude chybět ani srovnání s našimi Velikonocemi, které se slaví ve stejném období.

Velikonoce na kovárně 2016, foto: Dana Podhajská

Na Velikonoční Bílou sobotu, tedy 16. dubna,  ve 14 hodin pořádá Hotel Rusava ve stejnojmenné obci Velikonoční odpoledne s aktivitami pro děti i dospělé. Připraveny budou tvořivé dílničky s malováním vajíček nebo prodej drobných velikonočních dárků pro radost. Děti mohou přijít v maskách, zatančit si nebo si zasoutěžit o drobné odměny. 

V neděli 17. dubna mohou návštěvníci Rymic zažít božíhodovou velikonoční atmosféru v Muzeu v přírodě. Kromě prohlídek chaloupek areálu Hejnice budou přichystány ukázky pletení pomlázek, zdobení kraslic nebo tvořivá dílna pro malé i velké. Prohlídky budou probíhat v blocích: 9.30–10.30, 10.30–11.30, 12.30–13.30, 13.30–14.30, 14.30–15.30 hodin. Počet míst je omezen, rezervujte si termín na tel. čísle 730 543 441. 

 

A v koryčanském zámeckém parku se můžete vypravit za poznáním na stezku Jarní mravenčení, kterou připravilo Muzeum Kroměřížska s MAS Hříběcí hory. Stezka bude připravena od pátku 15. dubna do neděle 8. května. Začátek trasy je v ulici Zámecká v Koryčanech, na několika stanovištích se dozvíte zajímavosti o jarní přírodě a můžete získat za správné vyluštění tajenky odměnu.