Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Masopustní akce a karnevaly na Kroměřížsku

Úvodní obrázek článku

Foto: Dům kultury Kroměříž

Po roční odmlce zaviněné koronavirovou pandemií se opět vrací města i vesnice k organizování různých masopustních veselic, průvodů s maskami a medvědem a také karnevalů pro děti. Masopust (lidově ostatky nebo třeba fašank) je období mezi svátkem Tří králů (6. ledna) a Popeleční středou, která závisí na datu Velikonoc a pohybuje se v období od poloviny února do počátku března (letos 2. března). Připravili jsme pro vás několik tipů z regionu, kde si tento typ akcí můžete užít. 
KROMĚŘÍŽ

Na Hanáckém náměstí v Kroměříži si nenechte ujít v sobotu 26. února od 9 do 17 hodin Masopustní jarmark. Návštěvníci se mohou těšit nejen na spoustu dobrot, ale i na zábavu. Po 10. hodině dorazí na náměstí veselé maškary s medvědem, v 10.30 připraví pro nejmenší děti divadlo Kejkle Masopustní karneval a od 14 hodin ožije místní kluziště Rejem masek na bruslích. Celý den budou připraveny tvořivé dílničky pro děti a akci doprovodí cimbálová muzika DENICA.


BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

V sobotu 26. února si můžete připomenout tradice také na náměstí TGM v Bystřici pod Hostýnem. Od 10 hodin začne průvod masek z ulice Vsetínská. Na náměstí můžete od 11:30 ochutnat masopustní speciality a užít si fašankové veselí. 


RYMICE

Klasické masopustní veselí ve formě Vodění medvěda se odehrává v řadě vesniček Kroměřížska. V sobotu 26. února projde průvod masek s medvědem například obcí Rymice. Zde se tato tradice udržuje již velmi dlouho. Poslední léta se v organizaci této akce pravidelně střídá místní Sbor dobrovolných hasičů Rymice s TJ Sokol Rymice. Prohlédněte si foto z roku 1980 z archivu obce Rymice.

Bujarým průvodům s medvědem bude zaslíbena sobota 26. února také v mnoha dalších obcích Kroměřížska - v Rajnochovicích, v Morkovicích, ve Všetulích (část Holešova), v Količíně, v Břestě, v Lískovci (části Koryčan),v Žeranovicích na Holešovsku nebo třeba v Roštíně.

KARNEVALY PRO DĚTI

Víkend 26. - 27. února se v Dětském světě v Kroměříži ponese v duchu karnevalu. Od 13 hodin budou pro děti připraveny oblíbené dílničky a soutěže. Aktuální info, odkazy na vstupenky zde.

V sobotu 26. února od 15 hodin jste zváni na holešovské kluziště na Kouzelnický karneval na ledě. 

V neděli 20. března od 14:30 přijedou do Městského kulturního centra v Hulíně Fešák Pino, Bóňa BON Bóňa a superhrdina Fofrmen s jejich Velkou karnevalovou show plnou smíchu, písniček, soutěží a krásných dárků.

V tělocvičně TJ Chropyně se 20. března od 15 hodin mohou děti těšit na písničky, tanečky, malování na obličej, soutěže, hry a tombolu.