Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Trávíte s dětmi jarní prázdniny na Kroměřížsku?

Úvodní obrázek článku

Jarní prázdniny v českých školách jsou tu a proto jsme pro rodiče i hlídající prarodiče připravili spoustu zajímavých tipů napříč regionem Kroměřížsko, kde je možné prázdniny s dětmi příjemně strávit. V přehledu najdete nejen muzea, dětské herny nebo sportovní vyžití, ale také různé hry nebo výlety s luštěním. Věříme, že si vyberete!

KROMĚŘÍŽ

V centru Kroměříže na Velkém náměstí můžete denně kromě pondělí nakouknout do Muzea Kroměřížska. Stálá expozice Poklady staré půdy vás vtáhne do světa fantazie v prostoru se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Autoři expozice tu poschovávali spoustu hádanek a tajemství, ale také klíčů k nejkrásnějším příběhům pro děti i dospělé. Přijďte odhalit nejedno překvapení…
Do 15. května si můžete s dětmi prohlédnout také novou výstavu Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná. Ukazuje, jak lidé v minulosti žili a jak využívali to, co jim příroda nabízela. 
Muzeum si můžete prohlédnout opravdu od sklepa až po půdu. Přehled námi navštívených expozic pro vaši inspiraci najdete na webu. Můžete tady strávit klidně celý den a nudit se rozhodně nebudete!

Kousek od Muzea Kroměřížska, na Velkém náměstí v Kroměříži, otevírá své brány již od jarních prázdnin také Zrcadlové bludiště.  V období únor - březen bude přístupněno soboty, neděle a státní svátky. Pojďte se ztratit v bludišti nebo zasmát u křivých zrcadel. 

Foto: Zrcadlové bludiště

Pokud se budete chtít dozvědět něco zajímavého o krásném, historickém městě Kroměříži, stáhněte si mapu s textem k trase Dětská výprava za poznáním nebo si ji vyzvedněte v Turistickém informačním centru v budově radnice. Ten, kdo rád namáhá mozkové závity a je soutěživý, uvítá jistě aktivity s luštěním a hádáním: Procházka s tajenkou  a Výlety s tajenkou.
Děti by byly nejradši stále na mobilu. Znáte to… Aby mobil využili alespoň smysluplně a něco se dozvěděly, můžete si stáhnout herní aplikace a užít si v centru Kroměříže nebo v Podzámecké zahradě spoustu zábavy. Jedná se o aplikace Geofun – hra Kde je Giovanni?  a Skryté příběhy – hra Ztráta architekta Archeho.

Malí i velcí se kdykoliv bez ohledu na počasí mohou vydovádět v Dětském světě Kroměříž, . Už jste letos vyzkoušeli třeba nový skákací hrad? Že ne? Tak kde to vázne?

Foto: Dětský svět Kroměříž

Další skvělý cíl se nachází v části Kroměříže zvané Kotojedy. Kdo miluje akční hrdiny, komiksy nebo fantasy, bude ze zážitkové expozice Film Legends Museum určitě nadšený. Čekají na vás sochy, figurky, bysty a repliky, které jsou opravdu „jako živé“.

Foto: Film legends museum

Nejen v období února a března, kdy se v České republice děti střídají na jarních prázdninách, se můžete procházet v proslulých kroměřížských zahradách. Pávi a další zvířátka v Podzámecké zahradě už čekají na vaši návštěvu! V Květné zahradě až do 13. března navštivte výstavu krásných kamélií. Více zde.

Milovníci vlaků a všeho, co souvisí se železnicí, pozor! Pokud budete mít chuť prohlédnout si Železniční muzeum Kroměříž, jste vítáni. Po předchozí domluvě (v dostatečném časovém předstihu) se mohou skupiny lidí domluvit na prohlídce na tel. 602 575 513. Zjistíte, co zahrnuje práce dopravních zaměstnanců, děti můžete prozkoušet, jestli poznají telegraf a společně si užijete ikonický klapavý zvuk spojený s provozem tabule nástupištního informačního zařízení, které bylo zachráněno z Valašského Meziříčí. V přilehlé budově je pak umístěn historický motoráček a další objemnější exponáty. O Železničním muzeu si přečtěte na našem webu. Rozhodně se máte na co těšit!

Jste-li sportuchtiví nadšenci, sbalte vaše plaváčky a běžte se osvěžit na plavecký bazén v Kroměříži. Milovníci bruslení mají možnost až do 28. února vyzkoušet kluziště na Hanáckém náměstí. Další možností, kde si lze v Kroměříži zabruslit, je zimní stadion. Bruslení pro veřejnost je časově omezeno, aktuální časový rozpis proto hledejte zde.

HOLEŠOV

V Holešově doporučujeme s dětmi vyrazit na netradiční prohlídku města formou hry QUEST, kterou si můžete stáhnout zde nebo vyzvednout v Informačním centru. Doporučujeme absolvovat hru v otevírací době Íčka, kde vám za vyluštění dají kód k truhle, která je umístěná na zámku. Po jejím nalezení vás čeká odměna a to, jak víme, je pro děti největším lákadlem…
Jestliže nejste soutěživé typy, můžete se třeba jen projít v zámecké zahradě. Už máte svou fotku u „Holešovského srdce“? Že ne? Tak to byste měli napravit!

Město Holešov také láká sportovní nadšence a již poněkolikáté otevřelo oblíbené kluziště, tentokrát na Orelském hřišti v ulici Zlínská (za restaurací Kanada). Provoz je jistý do konce února. Prodloužení bude záležet na počasí a zájmu veřejnosti.

HULÍN

Na vaši návštěvu se v novém roce těší i Muzeum hraček v Hulíně. Mají otevřeno ve středu od 15.00 do 17.30 a v neděli od 14.00 do 16.30 (ale raději se ještě telefonicky ujistěte, že je v konkrétním termínu skutečně otevřeno). Děti ale i rodiče a prarodiče se mohou kochat hračkami z 20. století. Pro kluky jsou tu tanky, autíčka, vláčky a pro holky kočárky, panenky, malý nábytek i opravdová kuchyň vybavená v retro stylu. My už to tam prošmejdili a vřele vám muzeum doporučujeme!

 

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Bystřice pod Hostýnem je výchozím místem pro krásné zimní výlety do Hostýnských vrchů. Spoustu tipů, kam se lze vypravit v zimě v regionu na výlet najdete na našem webu. Byli jste už třeba na Hostýně několikrát a chcete to tentokrát pojmout s dětmi trošku jinak? Navnaďte je na procházku s tajenkou po vrcholu této hory. Garantujeme vám, že děti se zabaví a dozví se zase něco nového. Z Bystřice se sem dostanete autobusovou linkou a dolů se můžete vydat už po svých. Pokud dáváte přednost rovinatějšímu terénu, můžete se v Bystřici projít kolem říčky Bystřičky do Chvalčova a opět plnit úkoly v rámci hry.

CHŘIBY

Na Nový rok se vydali naši výletníci na ranč do Kostelan. Z menší rozhledny pohlédli na chřibská panoramata, prohlédli si westernové městečko a přivítaly je mečící kozy a ovce. Jejich výlet vám bude jistě pěknou inspirací.

A stejně jako v Kroměříži, Bystřici nebo na Hostýně vám nabízíme možnost procházet se a doplňovat s dětmi tajenku - v této části Kroměřížska jde konkrétně o výlet na Střílecký hrad.
Celoročně můžete navštívit také zříceninu hradu Cimburk, odkud se vám naskytnou krásné pohledy na hřebeny Chřibů.

ZIMNÍ RADOVÁNKY

Kromě již zmíněných kluzišť v Kroměříži a Holešově se můžete v případě dostatečné sněhové pokrývky vypravit na běžky. Velmi hezký okruh pro rodiny s dětmi najdete kolem vrchu Čerňava. Podle toho, jak jsou děti zdatné, můžete vystartovat z Trojáku nebo z Tesáku. Kromě aut sem zajíždí i pravidelné autobusové linky z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína. Tak promažte nohy i lyže a vzhůru do stopy!
Tipy na zimní vyžití v Hostýnských vrších včetně dopravy najdete v této brožurce, která je k dostání i v informačních centrech v Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem.

Milovníky sjezdového lyžování zveme do areálů na Troják, Tesák a na Rusavu. Ve všech těchto areálech nabízí i půjčovny lyžařského vybavení a služby lyžařských škol. Aktuální výšku sněhové pokrývky sledujte na jejich webových stránkách.

Další tipy na různé aktivity s dětmi v regionu Kroměřížsko najdete v sekci KAM S DĚTMI.