Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámecké hodiny - přerostlé pendlovky schované ve střeše barokní památky.

Úvodní obrázek článku

Hodiny v zámecké věži ukazují čas ze dvou stran, pod střechou zámku se skrývá složitý ovládací mechanismus.


Hodiny ve věži holešovského zámku vidíme od náměstí i z nádvoří. Ne každý však ví, že ve skutečnosti se jedná pouze o ciferníky, které v útrobách střechy ovládá složitější zařízení. Samotný mechanismus je ukrytý o několik metrů níže.

Ani tak není přístup k zámeckým "pendlovkám" jednoduchý. Stroj stojí na dřevěné konstrukci asi deset metrů nad úrovní podlahy půdy a vedou k němu schody. Opatrnost je na místě, protože jsou příkré a úzké.

„V této úrovni se dá ozubené soukolí ručně ovládat a servisovat. Tady povolím malinkou pojistku a můžu posunovat čas,“ popisuje správu kovových ručiček šéf zámeckého provozu Michal Novotný.

Hodiny jsou pomocí několik metrů dlouhé vertikální tyče napojeny na horizontální hřídel, ke které vedou další strmé schody. Po jejich zdolání se dostáváme přímo do věže a vidíme, jak hřídel napříč prostorem spojuje oba ciferníky a ovládá je. Díky tomu si můžeme zkontrolovat čas jak z náměstí F. X. Richtera, tak z nádvoří. Kdo se bude dívat o trochu déle zjistí, že dolů „běží“ ručičky rychleji než nahoru. Je to jen díky tomu, že jsou těžké a převažují se, ozubená kola stroje je ale spolehlivě drží. „Naopak ke zpoždění ručiček dochází jen při velkých výkyvech teplot. Tedy v létě, když je v noci devatenáct stupňů a ve dne pod střechou i čtyřicet. To je chodím přenastavovat každý týden,“ popisuje jednu ze svých povinností Michal Novotný. Pamatuje situaci července posledních let, kdy se stroj zpozdil o deset minut. V zimě se to často nestává.

Více informací a zajímavé fotografie naleznete na webových stránkách města Holešova