Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Holešov bude mít opět městské muzeum !

Úvodní obrázek článku

Po dvanáctileté pauze se Holešov opět dočká městského muzea a muzejní galerie. Slavnostní otevření na zámku se plánuje na začátek května. O měsíc dříve tomu bude předcházet otevření nového zámeckého okruhu.

 

Muzeum zahájí svou činnost výstavou Sto let muzejnictví v Holešově, která představí jeho čtyři nejvýznamnější donátory. „Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme sbírkové předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětluje správkyně muzea Renée Rudolfová s tím, že zmíněna bude i historie vývoje muzea.

Výstavou obrazů malíře Františka Růžičky (1882 – 1958) zahájí činnost také muzejní galerie, která se bude soustředit na prezentaci děl regionálních výtvarníků. Růžičkovy práce v v červenci vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře.

Nový zámecký prohlídkový okruh se prodlouží. Ke stávajícímu přibudou místnosti vybavené nábytkem, který do Holešova zapůjčilo vedení zámků v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. První turisty zámek přivítat 2. dubna.

Květnové otevření muzea bude součástí začínajících Dnů města Holešova spojených s oslavami sedmistého výročí od první doložené písemnosti z roku 1322, která o Holešově pojednává jako o městě. Holešovští historikové ovšem míní, že naše město bylo založeno o několik let dříve.


Další informace a různé zajímavosti můžete shlédnout v reportáži Holešov TV: