Cookie Consent by Free Privacy Policy website

UŽIJTE SI JARNÍ PRÁZDNINY NA KROMĚŘÍŽSKU !

Úvodní obrázek článku

Jarní prázdniny jsou za dveřmi, a proto jsme pro rodiče i hlídající prarodiče připravili spoustu zajímavých tipů napříč regionem Kroměřížsko, kde je možné prázdniny s dětmi příjemně strávit. V přehledu najdete nejen muzea, dětské herny nebo sportovní vyžití, ale také různé hry nebo výlety s luštěním. Věříme, že si vyberete!

KROMĚŘÍŽ

V centru Kroměříže na Velkém náměstí můžete denně kromě pondělí nakouknout do Muzea Kroměřížska. Stálá expozice Poklady staré půdy vás vtáhne do světa fantazie v prostoru se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Autoři expozice tu poschovávali spoustu hádanek a tajemství, ale také klíčů k nejkrásnějším příběhům pro děti i dospělé. Přijďte odhalit nejedno překvapení…
Do 15. května si můžete s dětmi prohlédnout také novou výstavu Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná. Ukazuje, jak lidé v minulosti žili a jak využívali to, co jim příroda nabízela. Nebude chybět ani kreativní dílna s výrobou šperků inspirovaných archeologickými nálezy, otisky rostlin v hlíně či náramky a náhrdelníky z dřevěných korálků.
Na jarní prázdniny si Muzeum Kroměřížsko připravilo také dílničky pro děti v rámci výstavy Náhrdelník času. Těšit se můžete na zajímavé povídání, výrobu pravěkých šperků a amuletů, práci na zrnotěrce, stavění modelů neolitického obydlí i na vlastní archeologický průzkum. Dílničky budou probíhat v úterý 8.2. a ve čtvrtek 10.2. vždy od 9 do 10 hodin a od 14 do 15 hodin.
Muzeum si můžete prohlédnout opravdu od sklepa až po půdu. Přehled námi navštívených expozic pro vaši inspiraci najdete na webu. Můžete tady strávit klidně celý den a nudit se rozhodně nebudete!

O jarních prázdninách bude kousek od Muzea Kroměřížska, na Velkém náměstí, otevřeno také Zrcadlové bludiště.  Ve dnech 5. -13. února bude otevřeno od 10.00 do 16.00. Poté bude bludiště v období únor - březen přístupno soboty, neděle, státní svátky nebo školní prázdniny. Pojďte se ztratit v bludišti nebo zasmát u křivých zrcadel. 

Foto: Zrcadlové bludiště

Pokud se budete chtít dozvědět něco zajímavého o krásném, historickém městě Kroměříž, stáhněte si mapu s textem k trase Dětská výprava za poznáním nebo si ji vyzvedněte v Turistickém informačním centru v budově radnice. Ten, kdo rád namáhá mozkové závity a je soutěživý, uvítá jistě aktivity s luštěním a hádáním: Procházka s tajenkou  a Výlety s tajenkou.
Děti by byly nejradši stále na mobilu. Znáte to… Aby mobil využili alespoň smysluplně a něco se dozvěděly, můžete si stáhnout herní aplikace a užít si v centru Kroměříže nebo v Podzámecké zahradě spoustu zábavy. Jedná se o aplikace Geofun – hra Kde je Giovanni?  a Skryté příběhy – hra Ztráta architekta Archeho.

Malí i velcí se kdykoliv bez ohledu na počasí mohou vydovádět v Dětském světě Kroměříž, který bude v době jarních prázdnin otevřen každý den. Vzhledem k omezené kapacitě areálu mohou návštěvníci využít možnosti předprodeje na daný den. Už jste letos vyzkoušeli třeba nový skákací hrad? Že ne? Tak kde to vázne?

Foto: Dětský svět Kroměříž

Další skvělý cíl se nachází v části Kroměříže zvané Kotojedy. Kdo miluje akční hrdiny, komiksy nebo fantasy, bude ze zážitkové expozice Film Legends Museum určitě nadšený. Čekají na vás sochy, figurky, bysty a repliky, které jsou opravdu „jako živé“.

Foto: Film legends museum

V době jarních prázdnin bude z proslulých zahrad v Kroměříži otevřena ta Podzámecká, oblíbené místo procházek místních i přespolních. Pávi a další zvířátka už čekají na vaši návštěvu!

Milovníci vlaků a všeho, co souvisí se železnicí, pozor! Pokud budete mít o jarních prázdninách chuť prohlédnout si Železniční muzeum Kroměříž, jste vítáni. Po předchozí domluvě (v dostatečném časovém předstihu) se mohou skupiny lidí domluvit na prohlídce na tel. 602 575 513. Zjistíte, co zahrnuje práce dopravních zaměstnanců, děti můžete prozkoušet, jestli poznají telegraf a společně si užijete ikonický klapavý zvuk spojený s provozem tabule nástupištního informačního zařízení, které bylo zachráněno z Valašského Meziříčí. V přilehlé budově je pak umístěn historický motoráček a další objemnější exponáty. O Železničním muzeu si přečtěte na našem webu. Rozhodně se máte na co těšit!

Jste-li sportuchtiví nadšenci, sbalte vaše plaváčky a běžte se osvěžit na plavecký bazén v Kroměříži. Otevírací doba v době pololetních a jarních prázdnin zde. Milovníci bruslení mají možnost až do 28. února vyzkoušet kluziště na Hanáckém náměstí. Další možností, kde si lze v Kroměříži zabruslit, je zimní stadion. Bruslení pro veřejnost je časově omezeno, aktuální časový rozpis proto hledejte zde.

HOLEŠOV

V Holešově doporučujeme s dětmi vyrazit na netradiční prohlídku města formou hry QUEST, kterou si můžete stáhnout zde nebo vyzvednout v Informačním centru. Doporučujeme absolvovat hru v otevírací době Íčka, kde vám za vyluštění dají kód k truhle, která je umístěná na zámku. Po jejím nalezení vás čeká odměna a to, jak víme, je pro děti největším lákadlem…
Jestliže nejste soutěživé typy, můžete se třeba jen projít v zámecké zahradě. Už máte svou fotku u „Holešovského srdce“? Že ne? Tak to byste měli napravit!

Město Holešov také láká sportovní nadšence a již poněkolikáté otevřelo oblíbené kluziště, tentokrát na Orelském hřišti v ulici Zlínská (za restaurací Kanada). 

HULÍN

Na vaši návštěvu se v novém roce těší i Muzeum hraček v Hulíně. Mají otevřeno ve středu od 15.00 do 17.30 a v neděli od 14.00 do 16.30 (ale raději se ještě telefonicky ujistěte, že je v konkrétním termínu skutečně otevřeno). Děti ale i rodiče a prarodiče se mohou kochat hračkami z 20. století. Pro kluky jsou tu tanky, autíčka, vláčky a pro holky kočárky, panenky, malý nábytek i opravdová kuchyň vybavená v retro stylu. My už to tam prošmejdili a vřele vám muzeum doporučujeme!

 

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Bystřice pod Hostýnem je výchozím místem pro krásné zimní výlety do Hostýnských vrchů. Spoustu tipů, kam se lze vypravit v zimě v regionu na výlet najdete na našem webu. Byli jste už třeba na Hostýně několikrát a chcete to tentokrát pojmout s dětmi trošku jinak? Navnaďte je na procházku s tajenkou po vrcholu této hory. Garantujeme vám, že děti se zabaví a dozví se zase něco nového. Z Bystřice se sem dostanete autobusovou linkou a dolů se můžete vydat už po svých. Pokud dáváte přednost rovinatějšímu terénu, můžete se v Bystřici projít kolem říčky Bystřičky do Chvalčova a opět plnit úkoly v rámci hry.

CHŘIBY

Oblíbeným výletním místem v Chřibech je rozhledna Brdo. Letos se vyhlídka otevře veřejnosti i o jarních prázdninách! Protože v době uveřejnění tohoto přehledu aktivit na jarní prázdniny nebyla známa přesná otevírací doba rozhledny po dobu prázdnin, ověřte si tyto informace na stránkách obce Kostelany nebo Mikroregionu Chřiby.
Nedaleko od Brda se na Nový rok vydali naši výletníci na ranč do Kostelan. Z menší rozhledny pohlédli na chřibská panoramata, prohlédli si westernové městečko a přivítaly je mečící kozy a ovce. Jejich výlet vám bude jistě pěknou inspirací.

A stejně jako v Kroměříži, Bystřici nebo na Hostýně vám nabízíme možnost procházet se a doplňovat s dětmi tajenku - v této části Kroměřížska jde konkrétně o výlet na Střílecký hrad.
Celoročně můžete navštívit také zříceninu hradu Cimburk, odkud se vám naskytnou krásné pohledy na hřebeny Chřibů.

ZIMNÍ RADOVÁNKY

Kromě již zmíněných kluzišť v Kroměříži a Holešově se můžete vypravit na běžky. Velmi hezký okruh pro rodiny s dětmi najdete kolem vrchu Čerňava. Podle toho, jak jsou děti zdatné, můžete vystartovat z Trojáku nebo z Tesáku. Kromě aut sem zajíždí i pravidelné autobusové linky z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína. Tak promažte nohy i lyže a vzhůru do stopy!
Tipy na zimní vyžití v Hostýnských vrších včetně dopravy najdete v této brožurce, která je k dostání i v informačních centrech v Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem.

Milovníky sjezdového lyžování zveme do areálů na Troják, Tesák a na Rusavu. Ve všech těchto areálech nabízí i půjčovny lyžařského vybavení a služby lyžařských škol. Aktuální výšku sněhové pokrývky sledujte na jejich webových stránkách.

Další tipy na různé aktivity s dětmi v regionu Kroměřížsko najdete v sekci KAM S DĚTMI.

AKCE PRO DĚTI

V sále hulínského Městského kulturního centra pro vás na neděli 6. února připravili pohádku O princezně, Luciášovi a makových buchtách. Zvítězí peklo nebo láska? Vemte děti na tuto veselou pohádku s písničkami a přesvědčte se sami.

Do 12. února jsou všichni příznivci pestrobarevných kostiček zváni na výstavu, která bude k vidění v prostorách Městského kulturního střediska v Chropyni. Výstava nese název Svět kostiček® aneb stavebnice LEGO - světový fenomén. Z dánské stavebnice Lego® představí autor výstavy a patriot projektu Svět kostiček® Petr Šimr např. filmovou tématiku (Bionicle, Frozen - Ledové království, aj.), sběratelské skvosty apod. Těšit se můžete i na dětskou hernu.


Muzeum Kroměřížska si na jarní prázdniny pro děti připravilo tvořivé chvíle v nové výstavě Náhrdelník času! Ve dnech 8. a 10. února (9-10 hodin a 14-15 hodin) se můžete těšit na zajímavé povídání, výrobu pravěkých šperků a amuletů, práci na zrnotěrce, stavění modelů neolitického obydlí i na vlastní archeologický průzkum. Je třeba se na prázdninové dílny přihlásit - bližší info zde.


Poslední den volna pak mohou milovníci masek a karnevalů strávit v kroměřížské sokolovně na akci Sokolské šibřinky.