Lázeňství v Chropyni
> 4 minuty čtení <
Na kalužích vody, nedaleko rybníku Hejtman, se často objevovaly mastné skvrny... Továrník Břetislav Barták z Koryčan v tom viděl příležitost... Očekával, že financováním hlubinných vrtů nalezne ropu. V hloubce 360 m ale narazil na něco úplně jiného - na minerální pramen.
Výtlak pramene dosahoval 1 500 litrů za minutu. Teplota vody, obsahující jod, brom, lithium a kyselinu bromitou, se pohybovala okolo 23 °C. Jaké muselo být překvapení pana Bartáka, když místo ropy obejvil vysoce léčivý pramen...
V roce 1944 si pan Barták postavil ověřovací koupelnu. Léčebné výsledky byly překvapující - hlavně pro nemocné, trpící revmatismem. Sláva Chropyňského pramene se brzy roznesla a zájem potenciálních pacientů vedl k založení akciové lázeňské společnosti. Místní občané koupili akcie za 2 miliony Kč.
Koncem roku 1946 bylo zřízeno 12 vanových koupelen, masáže a odpočívárny. Kapacita lázní byla 300 pacientů denně, avšak již tehdy vyvstala smělá vize rozšíření lázeňského komplexu na 100 vanových koupelí. Prozatímní lázně byly slavnostně otevřeny v roce 1947.
Okolnosti však růstu lázeňskému komplexu nepřály. Nejprve byla zavhnuta přestavba a po znárodnění v roce 1948 bylo rozhodnuto, že lázně neodpovídají po technické a zdravotní stráce předpisům a nemohou tedy být klasifikovány jako léčebné. V roce 1949 byly uzavřeny. Boj za uznání lázní alespoň ve smylu očistných a rekreačních se táhl až do šedesátých let. Teprve v roce 1955 byl pramen uznán jako léčivý.
Tisíce pacientů přijížděli léčit své neduhy - zejména revmatická onemocnění, neuralgii, vysoký krevní tlak, stres po obrně nervů, nespavost a astma. V roce 1990 lázně připadly městu Chropyni, to provedlo nejnutnější opravy a plánovalo rekonstrukci... I nadále se zde jezdili uzdravovat pacienti (ischias, dna, křivice, katary dýchacích cest, revma, nervové, srdeční a gynegologické obtíže).
Osud však lázním připravil hořkou dohru. V roce 1997 přišly velké povodně - voda zaplavila lázeňské objekty až po střechu. Dva měsíce trvalo, než voda zcela opadla. Budovy však byly v žalostném stavu a jediným řešením byla jejich demolice.
Od roku 1999 byl vyveden pramen, který zůstává do dnešních dnů přístupný - alespoň pro domácí léčení. Léčivé účinky termálního pramene jsou dány zejména vyšším obsahem minerálních solí, uhličitanů a chloridů. Plynné součásti vody jsou složeny hlavně z metanu a volné kyseliny uhličité. Chemické složení dokládá, že je zdejší zřídelní voda lidskému zdraví prospěšná (léčí převážně choroby pohybového ústrojí) a vhodná pro účely pitné a inhalační. Má obdobné složení a vlastnosti typů minerálních vod luhačovických zřídel.
Až si půjdete pro kalíšek léčivé vody, buďte ohleduplní k malým nedostatkům, jako jsou například nedaleké pozůstatky navezené sutě, které Vás "uvítají" - měly být základem pro nové ozdravné centrum. Vyhlášením oblasti "aktivní povodňovou zónou" (v roce 2016) se však definitivně rozplynuly sny o znovunastolení (v dnešních dnech možná trochu zapomenuté) slávy chropyňských lázní. Pohnutá minulost Chropyňského pramene (ani jeho dnes trošku zanedbalý vzhled) však nikterak neubírají na jeho léčivých účincích.
Z povzdálí na louce si vychutnáváme hrníček podzemního zázraku a držíme palce do budoucna...
Zdroj: SADYKOVÁ, MACHALÍK, Historie a současnost města Chropyně. 2008. ISBN 978-80-254-2083-6. Lázeňství. MU Chropyně [online]. Chropyně, 2018. Dostupné z: http://www.muchropyne.cz/navstevnik/historie/lazenstvi/
Fotografie: Ing. Tomáš Rozkošný, Kroměřížsko, archiv: Josef Dvořák.