Cookie Consent by Free Privacy Policy website

ADVENTNÍ ČAS NA KROMĚŘÍŽSKU

Úvodní obrázek článku

I přes všechna nová opatření si můžete individuálně užít krásný adventní čas na několika místech našeho regionu. Kam doporučujeme se vypravit na zdravotní či rodinnou procházku nebo s dětmi za tvořením?

ARCIBISKUPSKÝ ZÁMEK KROMĚŘÍŽ - ADVENT NA ZÁMKU SE VŠÍ POKOROU

Prožijte pohádkový předvánoční čas a poklidné adventní víkendy na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Čekají vás svátečně vyzdobené reprezentační sály a jejich individuální prohlídka.
Advent na Arcibiskupském zámku v Kroměříži odkazuje na tradice a zvyky spojené s předvánočním obdobím. Každý ze sálů symbolizuje jiný svátek, ve floristických kompozicích jsou zakomponovány jednotlivé atributy světců, nechybí stromečky, dárky či slavnostní tabule. Přijměte pozvání na prohlídku zámku provoněného jehličím, jablky i vánočkou. Otevřeno je o adventních víkendech od 10.00 do 16.00 h. Vstup hlavním vchodem do zámku.

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA

Advent v Muzeu Kroměřížska nabídne koledy, tvořivé dílny, koncert, mechanický betlém i tipy na vánoční dárky. Muzeum Kroměřížska chystá letos adventní program, který zahrnuje koledy, výrobu vánočních dekorací, koncert Moravských madrigalistů a zprovoznění Bařinkova mechanického betlému. Více také na www.muzeum-km.cz

HOLEŠOV

O prvním adventním víkendu byla zahájena bezkontaktní a oblíbená výstava Betlémy za sklem zámeckých arkád. Ukázalo se od pořadatelů velmi prozřetelné, nachystat vánoční výstavu ve stejném duchu jako v loňském roce. Výstava se těší velké oblibě u obyvatel i návštěvníků města. Výstava je volně přístupná denně (kromě 24.12.) od 9 do 19 hodin až do 7 ledna 2022. V platnosti zůstává také sobotní Adventní koncert Holešovského komorního orchestru a Holešovského chrámového sboru s tradičním žehnnáním věnců a zapálením první adventní svíčky. Koncert začne v 15.30 hodin ve farním kostele.

Betlémy za sklem v roce 2020

KROMĚŘÍŽ

V Kroměříži u vánočního stromu na Velkém náměstí tradičně najdete kasičku, do které můžete přispět dětskému domovu či speciální škole v Kroměříži.

Kroměřížská radnice rovněž nazdobí svátečně Velké náměstí, kde nebude chybět ani slaměný betlém a ledové sochy. Původně plánované vánoční trhy s touto speciální světelnou výzdobou pro Kroměříž, se z důvodu nových vládních opatření konat bohužel nemohou. I tak ale radnice přistoupila k tomu, že chce potěšit obyvatele a návštěvníky tohoto malebného historického města a výzdobu nechá instalovat.

Vánoční trhy Šťastné a veselé v Kroměříži - rok 2020

Na čtyřech místech města se navíc rozzářily velké adventní svíce. „Rádi bychom alespoň takto přispěli k navození sváteční atmosféry a občanům, a hlavně dětem, zpříjemnili při jejich procházkách Vánoce, když už jim kvůli epidemii koronaviru a s ní souvisejícím rozhodnutím vlády nemůžeme předvést program, který jsme pro ně plánovali a dlouho pečlivě připravovali,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Více o ledových sochách, betlému a další informace z Kroměříže najdete >>> ZDE.

KVĚTNÁ ZAHRADA KROMĚŘÍŽ

Srdečně vás zveme do Květné zahrady, která může být otevřena v běžném režimu a jako bonus zde zůstala nádherná vánoční výzdoba na Čestném dvoře a ve sklenících, takže si procházku můžete zpestřit a vánočně se naladit. Navíc, v návštěvnickém centru se stále prodávají vánoční dekorace od šikovných zahradnic a floristek z Květné zahrady, tak neváhejte a pořiďte si originální dekorace. Zahrada je otevřena denně od 9 do 16 hodin (poslední vstup v 15 hodin). 

HULÍN

Přijeďte se podívat do Hulína na tradičně nádherně vyzdobený strom i celé náměstí, projít se kolem kostela sv. Václava a říčky Rusavy a poté se zastavit na čaj a zákusek do cukrárny Polárka na náměstí. My jsme tam byli a můžeme jen doporučit! Více o Polárce >>> ZDE.

Hulínské náměstí v roce 2020

Rovněž v Hulíně můžete shlédnout v Informačním centru až do 30. prosince volně dostupnou výstavu Historické cukrárny. Přijďte se před Vánocemi inspirovat tradičními a staročeskými pochoutkami a pomůckami. V Hulíně je každou neděli rovněž otevřeno Muzeum (nejen) hraček v budově knihovny, také jsme muzeum navštívili a kdo miluje retro, přijde si tady určitě na své! Vidíte, i takové malé město mezi historickou Kroměříží a kulturním Holešovem má co nabídnout! 

KORYČANY

Vánoční strom v Koryčanech svítí na náměstí. Po celý adventní čas bude u vánočního stromu Ježíškova pošta, přijďte s dětmi napsat a poslat přání, bude to jistě kouzelné. Pokud se vydáte na adventní procházku do Koryčan, určitě nezapomeňte nakouknout do zámeckého parku a pokochat se výhledem na celé Koryčany.

V okolí se i v tomto čase můžete věnovat poznávání a turistice. Hrad Cimburk má stále otevřeno a vydat se sem můžete na individuální prohlídky. 

CHROPYNĚ

V Chropyni můžete s dětmi navštívit Ježíškovu poštu u vánočního stromečku vedle chropyňského zámku. V Městském kulturním středisku Chropyně pak až do 17.12.2021 probíhá vánoční výstava Jak za starých časů našich babiček. Moc hezká pro rodiny s dětmi je i procházka kolem Chropyňského rybníka (naučná stezka začíná kousek od zámku). Víte, že je tady pro vás připraven i výlet s tajenkou od známé blogerky Lucie Nachtigallové (Velká dobrodružství)? Výlet se jmenuje Za králem Ječmínkem, racky a zlým hejtmanem do Chropyně a můžete si ho projít kdykoli během roku. Děti se zabaví, něco přiučí (a dospělí také), a pokud tajenku vyluštíte, pošlete nám ji na email kromerizsko@mestokm.cz, jakmile budete losovat o malé odměny pro úspěšné luštitele, zařadíme vás.

Celý výlet a veškeré informace stahujte >>> ZDE.

Foto: Služby občanům města Chropyně