Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Oslavy Svatého Martina na Kroměřížsku

Úvodní obrázek článku

Svátek Svatého Martina 11. listopadu slavíme také na Kroměřížsku! Ke Svatému Martinovi patří mladá vína, pečená husa i pravé svatomartinské hodování. Kam se letos vypravíte? Máme pro vás pár tipů.

SVATOMARTINSKÉ HODOVÁNÍ V KROMĚŘÍŽI

Na Hanáckém náměstí v Kroměříži to po roční pauze opět ožije oblíbeným Svatomartinským hodováním. Celodenní program začne v 11 hodin 11 minut otevřením první lahve "mladého" svatomartinského vína starostou Kroměříže Jaroslavem Němcem. Skleničku vína vám nalije sám sv. Martin, letos ve zbrusu nové zbroji, která bude mít světovou premiéru! Na Svatomartinském jarmarku, který bude probíhat od 10 hodin, můžete ochutnat husí i zabijačkové speciality, sladké i slané dobroty. Celý den bude doprovázet cimbálová muzika Valašského souboru KAŠAVA. Večer proběhne tradiční součást hodování - průvod sv. Martina z Hanáckého náměstí na Velké náměstí, který připravili dobrovolníci z farnosti od sv. Mořice. Lampiony, které mohou sv. Martinovi posvítit na cestu, si vezměte s sebou!

SVATÝ MARTIN PŘIJEDE DO HOLEŠOVA!

Na svátek sv. Martina se v Holešově tradičně konají dvě důležité a zajímavé akce. Je to Den válečných veteránů i den Svatomartinských oslav. Na obojí se můžete těšit také letos. Památku válečných veteránů uctíme během dopoledne u pomníků v okolí Holešova a v 11 hodin pak u pamětní desky letců RAF na 1. základní škole, odkud se přesuneme k pomníku v Americkém parku. Odpolední program pak bude patřit mši svaté, následně příjezdu družiny svatého Martina a ochutnávce mladých svatomartinských vín. Těšit se můžete také na hudební program. Na holešovském náměstí tak po roční pauze opět probudíme milou tradici. Jste všichni srdečně zváni.

SVATOMARTINSKÉ HODY V HULÍNĚ

Ani v Hulíně nezůstávají pozadu a připravili si od dopoledních hodin bohatý program na náměstí Míru. Tradiční Svatomartinské hodování se uskuteční 11. listopadu od 9:30 na náměstí v Hulíně. Těšit se můžete na vystoupení cimbálové hudby Dubina, příjezd sv. Martina na bílém koni, prodej svatomartinských hus a kachen a koncert skupiny RE-VOX.

A KAM NA SKVĚLOU PEČENOU HUSU?

 • Restaurace Octárna Kroměříž
  Svatomartinské hody jsou na Octárně od 11. až do 17. listopadu ! Rezervace na tel: 573 505 650 nebo 724 502 771. 
 • Restaurace Černý orel Kroměříž
  Hola, hola Husa volá! Nebuďte hodiny zavření v kuchyni u sporáku a objednejte SVATOMARTINSKÉ MENU k Vám domů, ať se můžete věnovat rodině. Volejte Orla 725 426 707-
 • Restaurace Panský pivovar Holešov
  Svatomartinské hody na Panském pivovaru v Holešově proběhnou  od 11. až do 14. listopadu. Těšit se můžete na husí speciality a výběr Svatomartinských vín.
  Zarezervujte si svůj stůl, nebo objednejte třeba celou husu pro více osob s dovozem až k Vám domů.

NEJEN NA HUSU, ALE I NA ZABIJAČKOVÉ HODY MŮŽETE NA KROMĚŘÍŽSKU:

 • Ranč Kostelany
  Svatomartinské tradice, jejichž historie sahá už do doby raného středověku, zažívá v poslední době nebývalý zájem veřejnosti. Den sv. Martina byl dnem veselic, lovů a zabijaček. Tradice martinské husy nebo martinského vepře souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, s adventním šestitýdenním půstem začínajícím 12. listopadu a ve vinařských oblastech samozřejmě s ochutnávkou prvního vína. Protože vepřové hody v poslední době z listopadové gastronomické mapy vytěsnila marketingově úspěšnější svatomartinská husa, rozhodli jsme se podpořit právě domácí zabijačku, která k moravské tradici patří stejně neodmyslitelně jako dobrá slivovice.