Víkend otevřených zahrad 12. a 13. června na Kroměřížsku

Úvodní obrázek článku

Už tento víkend 12. a 13. června proběhne oblíbená akce Víkend otevřených zahrad. Na Kroměřížsku se můžete těšit na speciální prohlídky v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži i v zámeckém parku ve Zdislavicích.

KVĚTNÁ ZAHRADA KROMĚŘÍŽ

I v letošním roce se Květná zahrada v Kroměříži připojí k akci Víkend otevřených zahrad - v sobotu 12. a v neděli 13. června se můžete projít s průvodcem po zahradě, v Palmovém skleníku navštívit výstavu Stavby s orientální tematikou v historických zahradách v ČR a myslíme i na nejmenší návštěvníky, pro ně je připraven program Zahradní (šp)rýmy. To vše za cenu běžného vstupného. Vzhledem k opatření NPÚ Covid-19 je možné organizovat komentované prohlídky v počtu 9 osob + průvodce.
Časy prohlídek: 9,00; 9,30; 10,30; 11,00; 12,00; 12,30; 13,30; 14,00; 15,00; 15,30 a 16,00 hodin. Prohlídky je možné si rezervovat na tel.723 962 891 do pátku 11.6.2021 do 18 hodin.

PODZÁMECKÁ ZAHRADA KROMĚŘÍŽ

Prostranství před sala terrenou 10.00-17.00 h, program pro oba dny:
• Prezentace SOŠ svatého Jana Boska – představení studijních oborů lesní mechanizátor, opravář lesnických strojů, zemědělec-farmář, zahradník, ukázka aranžování
• Prezentace ručního nářadí a zahradní techniky
• Ukázka výstavby letniček do historických ornamentálních záhonů
• Lesní pedagogika pro děti i dospělé – Arcibiskupské lesy a statky
• Činnost Arcibiskupského zámku a zahrad během rekonstrukce a v době covidu (prohlídky, svatby, přednášky, koncerty, divadla, firemní akce)
Komentované prohlídky:
Začátek komentovaných prohlídek vždy v uvedený čas před sala terrenou:
12.00 Ing. Martin Krčma, kastelán – budoucí podoba prostoru kolem Colloredovy kolonády
14.00 Ing. Jakub Kincl, Kavyl/Ing. Lenka Krůpová (obnova vodního systému)
16.00 Ing. Lenka Krůpová, hlavní zahradnice
Stánek s jedlými květy – Zábavné hry pro rodiny s dětmi. Vstup zdarma.

ZDISLAVICE - PARK  u hrobky M. Ebner z Eschenbachu

Spisovatelka M. Ebner z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších německy píšících autorek 19. století​. Narodila se v našem kraji, prožila dětství a mládí kolem Zdislavic a Hoštic. 
Přírodně krajinářský park o rozloze 2 ha obklopující klasicistní hrobku významné spisovatelky českého původu Marie von Ebner-Eschenbach.
Komentované prohlídky:
10:00, 11:00, 13:00, 14:00

ZÁMECKÝ PARK VE ZDOUNKÁCH

Na místě dnešního barokního zámku ve Zdounkách stávala původně renesanční tvrz vybudovaná v polovině 16. století. Kolem zámku se rozkládá areál o rozloze 9ha složený z několika částí, které tvoří kompaktní celek. Na samotný zámek a okolní krajinářský park, jenž jsou vyhlášeny nemovitou kulturní památkou, navazuje obnovená zámecká obora s její dominantou – lipovou alejí, hektarový ovocný sad se zachovanými starými odrůdami, část hospodářského dvora a původní barokní sýpka. Zámecký park je vybudován ve slohu volné anglické zahrady, kde se stromové skupiny střídají malebně s otevřenými travnatými plochami, na nichž tu a tam stojí solitérní stromy, vyvinuté v celé své kráse a dekorativnosti. Jedná se jak o domácí červenolistý buk lesní, mohutný dub letní, tak o jedince s původem v severní Americe – liliovník tulipánokvětý, ořech černý, nahovětvec dvoudomý, v Asii – jinan dvoulaločný, jerlín japonský či v jižní Evropě – platan východní, líska turecká, jírovec maďal. Pro zpestření života zámeckého areálu jsou zde chováni i někteří zástupci fauny – lamy krotké, ovce cápové, kozy kamerunské, pávi korunkatí a další volně žijící zvířata.
Doprovodné akce k Víkendu otevřených zahrad
V neděli vás zveme na procházku zámeckým parkem, kde si můžete příjemně odpočinout pod korunami stoletých stromů. Využijte skvělou doprovodnou akci - jízdu parním vlakem na trati Kroměříž - Zdounky - Zborovice u příležitosti 140 let trati Kroměříž - Zdounky - Zborovice. V sobotu park uzavřen z důvodu konání svatby. 

Využijte jedinečnou příležitost poznat naše krásné zahrady a památky trošku jinak, můžete u nás strávit celý víkend a nudit se rozhodně nebudete.
Více na www.vikendotevrenychzahrad.cz.