Město Kroměříž a Správa Arcibiskupského zámku společně zahajují turistickou sezónu.

Úvodní obrázek článku

Kroměřížská radnice a Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži společně vstupují do letošní turistické sezony.

„Památky UNESCO jsou skvostem, kterým se právem pyšníme. Mám radost z toho, že město a správa zámku dokázaly najít společnou řeč a věřím, že stojíme na počátku oboustranně prospěšné spolupráce,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. „Máme v oblasti cestovního ruchu připravené novinky, které by měly zámek i Podzámeckou zahradu ještě zatraktivnit. Jsem přesvědčen o tom, že spolupráce s městem tomu napomůže,“ dodal ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad Jiří Uhlíř.

Letní turistická sezona bude stále ještě poznamenaná opatřeními proti šíření koronaviru. „Velké akce s mnohatisícovými návštěvami pořádat nelze. Museli jsme tak například znovu přesunout Vybarvený běh. Chceme návštěvníkům i občanům města umožnit aktivní a pohodové trávení volného času. Město proto opět zřídí relaxační zónu na Velkém náměstí, podporujeme i zónu na Hanáckém náměstí, která měla loni velký ohlas mezi obyvateli Kroměříže. Obě zóny nabídnou kromě posezení i program v podobě kulturních a společenských aktivit. V nabídce pro turisty budou i poznávací trasy městem, které samozřejmě zahrnou i památky UNESCO,“ řekl Němec.

Zámek bude přístupný i přes v areálu památky probíhající opravy. „Od úterý 1. června můžeme znovu obnovit prohlídky zámeckých reprezentačních sálů s průvodci. Kvůli opravám ale bude vstup do zámku z Podzámecké zahrady, součástí trasy se tak stane i sala terrena. Otevřena bude také zámecká věž,“ popsal Uhlíř. Na zámku budou k vidění i krátkodobé výstavy, aktuálně je to expozice Panna Maria Křtinská. V novém je naopak vodní systém Podzámecké zahrady, zrekonstruované jsou rybníky Dlouhý, Divoký i Chotkův. „V Podzámecké zahradě navíc připravujeme už na letošní léto piknikovou louku, konkrétně na louce u Dlouhého rybníka,“ doplnil Uhlíř.

Památky UNESCO se objevují i na nových turistických trasách nazvaných Kroměříží po svých, které připravilo město. Vydalo k nim mapky s popisem míst, která spolu logicky souvisejí. Lidé mapky získají zdarma v Turistickém informačním centru (TIC) v Prusinovského ulici. Turisté si mohou projít trasy nazvané Arcibiskupský zámek a zahrady, Po stopách židovské historie, Kostely tvořící historii města a Dětská výprava za poznáním.
Video pozvánka "Kroměříží po svých":

Zajímavá místa Kroměříže představuje i městem nově vydané pexeso, na kterém jsou také všechny památky UNESCO – zámek, Podzámecká i Květná zahrada. V TIC je k dostání také nová turistická vizitka, jejímž tématem jsou právě památky UNESCO.

Pokračovat budou i atrakce, které si turisté oblíbili již dříve. Komentované prohlídky s průvodci v historických kostýmech bude možné využít každý druhý prázdninový pátek, začínat budou v 18 hodin u kašny na Velkém náměstí. Letos po letech opět zavítají do Podzámecké zahrady, zaměří se také na filmy, které se v posledních letech v Kroměříži nedávno natáčely, včetně nedávno na zámku, v Podzámecké zahradě a v centru města natáčeného závěrečného dílu série o Marii Terezii. Dobrou noc návštěvníkům Kroměříže o prázdninách znovu popřeje ponocný – dvojice trumpetistů, kteří fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu.

Pokud budou návštěvníci Kroměříže chtít trávit čas v přírodě, město jim nabízí nový odpočinkový a běžecký areál Šlajza, kde lidé najdou ohniště, herní i cvičební prvky a další mobiliář, a také procházku kolem vodní plochy Bágrák, kde radnice buduje chodníčky a doplňuje mobiliář.

Kvůli koronaviru město muselo zrušit Den dětí. Místo něj bude Dům kultury v Kroměříži pořádat pro rodiny a děti 26. června v areálu Šlajza menší akci nazvanou Brána do prázdnin. Další odpočinkovou a atraktivní aktivitou může být plavba výletní lodí po řece Moravě. Nástup je na mole na Erbenově nábřeží.

Přes koronavirová omezení Kroměřížané i turisté nepřijdou ani o hudební vystoupení. Dům kultury pořádá 22. ročník festivalu Hudba v zahradách a zámku, začátek festivalu je posunutý na 8. července. V Podzámecké zahradě vystoupí 23. června Jaromír Nohavica. Správa zámku zde v červnu chystá i tradiční Víkend otevřených zahrad a kulturní program Mezi nebem a zemí a také sérii muzikálů a hudebních vystoupení nazvanou Kultura pod hvězdami. Na srpen je plánováno divadelní představení Strašidlo cantervillské. Hudbou ožije i Velké náměstí, na kterém Dům kultury připravuje koncerty pod názvem Čtvrtky na Velkém… Nádvoří Klubu Starý pivovar zase o prázdninách ožije filmem, projekcemi letního kina.

Více informací o chystaných akcích lze nalézt na internetových stránkách www.mesto-kromeriz.cz, www.zamek-kromeriz.cz, www.dk-kromeriz.cz, www.kulturapodhvezdami.cz, www.plavebni.cz a také na facebookových stránkách kroměřížské radnice.

Zdroj: TZ Města Kroměříž

Jste v Kroměříži na více dní? Tak to vám přijdou vhod typy na výlety do přírody, do dalších měst jako Holešov nebo Bystřice pod Hostýnem, na kole i pěšky. Ty nejlepší tipy hledejte u nás na webu v sekci Výlety nebo Blog o regionu. 

Hostýnské vrchy 

Chřiby - Ranč Kostelany

Zámek Holešov

Zámek Bystřice pod Hostýnem