Arcibiskupský zámek v Kroměříži opět vítá návštěvníky

Úvodní obrázek článku

Arcibiskupský zámek v Kroměříži opět vítá návštěvníky. Klasické prohlídky s výkladem průvodce zatím z důvodu vládních opatření nejsou možné, na zámku ale přišli s náhradním řešením, individuálními prohlídkami reprezentačních sálů, sala terreny a zámecké věže.

Zámek můžete navštívit v pracovní dny (kromě pondělí) od 10 do 14 hodin. Ve všední dny je potřeba si zakoupit vstupenku online.
O víkendech lze zámek navštívit v době od 10 do 17 hodin, kdy můžete využít trasu VIA Residentia, která zahrnuje Reprezentační sály a sala terrenu. Jako bonus můžete vystoupat 206 schodů na zámeckou věž a užít si překrásné výhledy na celou Kroměříž a široké okolí. Ojedinělým zážitkem, který se už nemusí opakovat, může být rovněž výhled na zámecké nádvoří, kde probíhá rekonstrukce a můžete tak sledovat postupující opravy tohoto historického skvostu Moravy. Například přímo nad zámeckou galerií je nyní rozebrána střecha.


Na víkendové prohlídky vstupujte z Podzámecké zahrady přes sala terrenu, vstupenky zakoupíte jak online, tak oproti všedním dnům i přímo na místě. Výhodou nákupu v online rezervačním systému je ale garance vstupu v požadovaném čase.
Při víkendové návštěvě zámku se nezapomeňte zastavit v 1. patře věže, nejstarší části zámku, v místnosti s gotickou klenbou, která je veřejnosti zpřístupněna poprvé. Zde je otevřena výstava nově zrestaurovaného votivního obrazu Panny Marie Křtinské.

Arcibiskupský zámek patří mezi nejvýznamnější kulturní památky na Moravě z období baroka. V roce 1998 byly zámek a zámecké zahrady slavnostně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V letošní a zřejmě i v příští sezóně  budou návštěvníci ochuzeni z důvodu rekonstrukce o prohlídku obrazové galerie s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas, jedním z nejslavnějších obrazů na území České republiky. Zároveň ale dostanou možnost pozorovat práci restaurátorů ve Sněmovním sále. Taková příležitost se naskytne jednou za sto let, prozradil zástupce ředitele Martin Krčma.

Co můžete v těchto dnech na zámku vidět?

Lovecký sál. Do současné podoby byl upraven ve 2. pol. 19. stol. ve stylu romantismu. Expozice byla vytvořena jako upomínka státní návštěvy ruského cara Alexandra III. a rakouského císaře Františka Josefa I., kteří se tu setkali 25. a 26. srpna 1885. Na stěnách je soubor loveckých trofejí a renesačních zbraní. 

Růžový sál, neboli Audienční pokoj, je rokokový sál, který byl vytvořen po požáru v roce 1774. Jeho stěny a tapety jsou z růžového damašku. Nábytek a zrcadlo ve stylu rokoka je z období Ludvíka XV. Dominantou je lustr benátského typu.

Carský pokoj byl k dispozici carské rodině jako toaletní pokoj i audieční sál při návštěvě 25. a 26. srpna 1885. V místnosti můžete vidět dary ruského caru, portrét Alexandra III. a váza z jediného kusu malachitu z nejcennějšího nerostu na světě vážící 300 kg. Darem rakouského císaře Františka Josefa I. jsou dva portréty, jeho a manželky císařovny Alžběty, zvané Sissi.

Malá jídelna sloužila pro význačné hosty zámku. Navazuje rovněž na galerii obrazů francouzské paneláže.  

Rokokový Sněmovní sál je nejvýznamnějším sálem Arcibiskupského zámku. Byl dějištěm Ústavodárného říšského sněmu v letech 1848 - 1849, nyní zde můžete vidět model zasedacího pořádku sněmu. Jeho výzdoba je dechberoucí. Naskýtá také krásné výhledy do Podzámecké zahrady. Je oblíbeným místem filmařů, natáčel se tady oscarový Amadeus Miloše Formana a před pár dny také závěrečný film historické minisérie Marie Terezie, filmaři zde ponechali kulisu barokního divadla, u které si můžete udělat památeční fotografii.

Projdete si celé první patro včetně Poradního a Trůnního sálu.

Z návštěvy Arcibiskupského zámku jsme byli opět okouzleni, historie tady na vás dýchá z každého rohu, a i když jste na zámku už třeba poněkolikáté, vždy narazíte na detail, který jste předtím třeba neviděli. Máte spoustu otázek, ale na ty vám moc rádi odpoví příjemní průvodci, kteří vědí snad úplně všechno.
Chystáme pro vás ještě článek na náš blog, sledujte nás.