Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Do Kroměříže se vrací filmaři, bude se natáčet další díl Marie Terezie

Úvodní obrázek článku

V Kroměříži se na přelomu dubna a května bude natáčet další díl divácky úspěšné minisérie Marie Terezie. Štáb čítající více než sto osob tentokrát kromě Arcibiskupského zámku využije i ulici Jánská a Velké náměstí. Produkce hledá komparzisty, zahrát si v úspěšném filmu mohou také obyvatelé Kroměříže.

„Marie Terezie je úspěšný projekt a jsem velmi rád, že se město na něm může podílet. Velkým přínosem pro nás nepochybně je zviditelnění Kroměříže jako turistické destinace,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
Filmaři do města dorazí zhruba na týden někdy mezi cca 26. dubnem a cca 7. květnem. V ulici Jánská a na Velkém náměstí se bude natáčet jeden až dva dny. Vzhledem k rozsahu a náročnosti dobového filmu bude štáb s potřebnou technikou po tuto dobu omezovat parkování i pohyb občanů ve zmíněných lokalitách. Město také filmařům vyhradí parkovací místa v ulicích poblíž zámku či pomůže s odvozem odpadů. „Věřím, že omezení spojená s natáčením budou pro občany Kroměříže snesitelná. A že výsledek v podobě povedeného filmu bude stát za to,“ dodal Němec.

Produkce filmu hodlá podobně jako při natáčeních dřívějších dílů minisérie, které měly premiéru v letech 2017 a 2019, využít komparzisty. Příležitost vidět se ve filmu tak budou mít i obyvatelé Kroměříže.

Pátý, závěrečný díl minisérie o jediné ženě na českém trůnu, Marii Terezii, připravuje v těchto dnech štáb režiséra Roberta Dornhelma. V dubnu se vrátí do Valtic a do Kroměříže. Tam padne první klapka finále nejrozsáhlejšího koprodukčního projektu, na jakém se kdy podílela Česká televize. Točit se bude dále třeba na zámcích Slavkov, Milotice, Jaroměřice nebo v klášteře Plasy.

Scénář vznikající epizody zachycuje posledních 20 let života habsburské panovnice. Jde o období takzvané sňatkové politiky, kdy vychovávala dceru Marii Antoinettu pro francouzský trůn a připravovala syna Josefa II. na převzetí moci.

Vojtěch Kotek v roli manžela panovnice, Františka Štěpána Lotrinského. Foto: ČTK

Rakousko-uherskou panovnici si v závěrečném dílu zahraje Ursula Straussová, Josefa II. ztvární Aaron Friesz. Z českých a slovenských herců se ve filmu objeví Vojtěch Kotek, David Švehlík, Táňa Pauhofová nebo Igor Bareš. Výraznou novou postavou bude hrabě Kounic v podání Stanislava Majera. Nově se představí také Slovák Maroš Kramár.
V těchto dnech v budovách Barrandovských ateliérů vznikají kostýmy, chystají se paruky a maskéři pracují na odlitcích pro ztvárnění stárnutí hlavních postav.

Snímek vznikl v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí, kromě té české a rakouské jde o slovenskou RTVS a maďarskou MTVA. Česká televize uvedla první dva díly na začátku roku 2018 při příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie. První díl se s více než dvěma miliony diváků stal nejsledovanějším pořadem novoročního dne. Druhý přilákal téměř 2,2 milionu lidí. Mladou Marii Terezii v prvních dvou částech ztvárnila Rakušanka Marie-Luise Stockingerová, v pokračování uvedeném 1. a 5. ledna 2020 ji vystřídala krajanka Stefanie Reinspergerová.

Oproti původním dvěma dílům ubylo lechtivých sexuálních výjevů, jako byla třeba destrukce postele při náruživém novomanželském koitu. Třetí část se soustřeďuje především na velkou politiku, diplomatická jednání a zrádné intriky. Ve čtvrtém díle se znovu výrazněji prosazuje romantická či spíše melodramatická linka.

Zdroj: Česká televize, ČTK, Město Kroměříž

Chcete se ve filmu zahrát? Právě probíhá online casting na komparz: