Muzeum Kroměřížska vystavuje v adventním čase mechanický betlém

Úvodní obrázek článku

Až se budete procházet adventní Kroměříží, nakoukněte na Velkém náměstí do podloubí Muzea Kroměřížska. Volně přístupný je tady vystaven unikátní Bařinkův mechanický betlém a to až do 8. ledna 2021.

Místo: Galerie v podloubí (k vidění z exteriéru, bez nutnosti vstupu do muzea).

V podloubí před Muzeem Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži se rozsvítil více než 60 let starý mechanický betlém, který v pravidelných intervalech opakuje asi šestiminutový denní a noční cyklus. Děti i dospělé zajisté přilákají pohyblivé figurky, nasvícené domečky či jezírko s vodopádem.
"Betlémy jsou specifickou součástí lidové kultury. Zobrazení Kristova narození bylo původně prezentováno prostřednictvím církevních institucí a od konce 18. století se těšilo zájmu v městském i venkovském prostředí. Betlémy vznikaly z různých materiálů, mívaly různé podoby a vyráběny byly manufakturně i lidovými tvůrci,“
vysvětluje etnografka muzea Markéta Hnilicová. Mechanický betlém ze sbírek Muzea Kroměřížska byl vyroben roku 1959 a byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. Autorem je J. Bařinka a F. Tvrdoň.
Celkem 3,5 m dlouhá a 1,5 m vysoká konstrukce vyobrazuje betlémské město, okolní krajinu a jeskyni, nechybí ani modrá nebesa. Mechanismus uvádí do pohybu některé postavy, větrný a vodní mlýn. Součástí betlému je celkem 40 figurek. K tomu,aby se daly do pohybu, jsou zapotřebí tři malé motory, které pohání celé zařízení. „Údržba betlému není jednoduchá. Motory se už několikrát měnily, protože často odchází. Figurky jsou velmi křehké a tím, že jsou navíc pohyblivé, jsou velmi namáhané a je třeba jim každoročně věnovat náležitou péči,“ sděluje úskalí konzervátor Dušan Kočner.
Muzeum Kroměřížska získalo betlém do svých sbírek zhruba před 25 lety a konzervační oddělení jej takříkajíc vzkřísilo, jelikož původní stav byl velmi špatný. Letos bude betlém opět kvidění pro veřejnost po celý adventní čas až do 8. ledna 2021. Jeho mechanismus bude spuštěn denně od 9 do 12 a od 13 do 21 hodin.

Kontakty:
Etnografka: Markéta Hnilicová, hnilicova@muzeum-km.cz, 734 396 187
Konzervátor: Dušan Kočner, kocner@muzeum-km.cz, 605 146 781
PR pracovník: Eva Dřímalová, drimalova@muzeum-km.cz, 734 396 186

TZ Muzea Kroměřížska