Mák - nová výstava v Muzeu Kroměřížska

Úvodní obrázek článku

Nová výstava v Muzeu Kroměřížska s názvem Mák měla být zahájena v říjnu 2020, bohužel díky aktuální situaci a opatřením bylo její uvedení odloženo.

Výstava návštěvníky seznámí s pěstováním máku v minulosti i současnosti. Přinese zajímavé informace o jeho zpracování, využití v jídelníku, ale také moderní medicíně. Mák byl odjakživa považován za posvátnou a magickou rostlinu, jejíž symbolika se odráží v lidové tradici. Neoddělitelnou součástí výstavy bude také tvorba z máku Marcely Šimečkové, která z barevných zrnek máku vysypává obrazy a různé dekorace, které si bude moci návštěvník v muzeu zakoupit. Při tvorbě kombinuje autorka mák s dalšími přírodními materiály. 

"Tvořím z máku a moje řemeslo je takové makové, takové netradičně tradiční. Nápad vznikl před patnácti lety, po první úradě a mák mne tehdy nadobro okouzlil. Makovým tvořením vyjadřuji radost ze života, lásku k přírodě a lidovým tradicím," prozdradila o své životní vášni Marcela Šimečková. K výstavě Mák bude také nabízen interaktivní program pro školy, který hravou formou seznámí žáky s touto prastarou plodinou, jejím pěstováním či tradicemi, které se k ní žávou. Děti se mohou těšit také na nejrůznější čichové i hmatové vjemy, výrobu dekorací s makovou tématikou i na vyšívací dílnu. Muzeum také připravuje po celou dobu trvání výstavy bohatý doprovodný program, např. komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Martinou Václavikovou či tvořivou dílnu s Marcelou Šimečkovou.