Kam o druhém říjnovém víkendu?

Úvodní obrázek článku

I v nelehké době si můžete udělat radost procházkou, výletem do přírody nebo se dozvědět něco zajímavého na jedné z mnoha výstav. Pěkně souhrnně jsme vám to sepsali, pojďme na to.

Zajděte na výstavu

Výstava historického nábytku a designu dřeva je k vidění na Zámku Holešov. Cílem výstavy je přimět širokou veřejnost k zamyšlení nad odkazem Tomáše Bati, ukázat nadčasovost řemesla a představit tvorbu studentů školy SŠNO Bystřice pod Hostýnem. Na zámku je k vidění už jen do 11. října, také výstava geniálního a vysoce oceňovaného ilustrátora Vojtěcha Kubašty, který spolupracoval i s Waltem Disneym. Nenechte si ujít příležitost a přijďte se pokochat jeho geniálními výtvory.

Zajímavou výstavu zaměřenou na období let 1970 - 1980 můžete vidět v Městském kulturním středisku v Chropyni. Výstava je k vidění do konce října. Vystaveny jsou předměty jako kuchyňský nábytek, školní potřeby, dekorace, hračky a mnoho dalšího.

Výstava, která představí svatební kytice a doplňky pro nevěsty ze 20. století je k vidění do 14. října a nese název Nevěsta jako kvítek. Obdivovat zde můžete také nejstarší svatební oděv nevěsty z roku 1890 z Hulína. Výstava je připravena v Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích.

V neposlední řadě vás pozveme ještě na probíhající výstavu do Muzea Kroměřížska s názvem Kouzlo hraček, která představuje více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění jsou dřevěné hračky, vozíky, kolíbky nebo oblíbené káče. Výstava Kouzlo hraček je k vidění už jen do 18. října! V Muzeu Kroměřížska navštivte také stálé expozice, Strážci času nebo zbrusu novou expozici Kroměříž v soukolí dějin.

 

Navštivte naše zámky, zahrady a jiné památky

K městu Kroměříž neodmyslitelně patří Arcibiskupský zámek a zahrady - Podzámecká a Květná. Krásné podzimní počasí, romanticky zbarvené listí nás láká k líné procházce a vyhřívání na sluníčku. Podzámecká zahrada je v říjnu otevřena od 7 do 18 hodin. Květnou zahradu, která nahodila svůj podzimní outfit, můžete navštívit v říjnu také. Každý všední den a víkend od 9 do 16:30, o víkendu doporučujeme komentované prohlídky včetně rotundy. Arcibiskupský zámek v Kroměříži je otevřen o víkendu. Na výběr máte z několika různých návštěvnických tras, kromě Zámecké obrazárny, která je aktuálně v rekonstrukci. Bližší informace o trasách a otevírací době zámku najdete přímo na webu zámku.

Sněmovní sál Arcibiskupského zámku - kromě bohaté rokokové výzdoby je tady také k vidění zasedací pořádek Říšského sněmu z roku 1848

Nejvýznamnější památkou v Bystřici pod Hostýnem je samozřejmě zámek, který představuje ojedinělou ukázku různých stavebních stylů. V areálu zámku najdete také expozice Městského muzea o napoleonských vojácích, keramice a umění 18. a 19. století nebo historickém ohýbaném nábytku. Navštívit všechny tyto výstavy můžete od úterý do neděle, vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

Město Holešov nabízí prohlídky jednoho z nejhonosnějších sídel našeho regionu - Zámku Holešov, také od úterý do neděle. Komentované prohlídky, jejichž součástí je také prohlídka Hvězdárny v zámecké zahradě, lze navštívit v 9:00, 10:30, 13:00, 14:30 a v 16 hodin. Ve stejné dny zaskočte také na komentovanou prohlídku Šachovy synagogy, prohlídky probíhají v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Po dohodě s průvodcem je možná také komentovaná návštěva židovského hřbitova.

Nadýchejte se čerstvého vzduchu v podzimní přírodě

Pokud bude víkendové počasí přát, určitě využijete možnost si ještě vyrazit někam do přírody a vychutnat atmosféru jejích měnících se barev. Přinášíme pár tipů na výlety po Kroměřížsku.

Na 9 km trasu Chodník Masarykových, která je vhodná i pro děti, se vydejte z Bystřice pod Hostýnem. Pěšky nebo na kole? To je na vás! Trasa je inspirovaná prvním prezidentem Tomášem G. Masarykem, který si i se svou rodinou tuto krajinu pod posvátnou horou zamiloval. Právě díky tomu tu vznikl naučný chodníček, který vás provede po místech, které byly Masarykovým milé. Vydejte se: Po stopách tatíčka Masaryka kolem Chvalčova.

Na kole či pěšky panenskou přírodou lužních lesů, které obklopují oblíbené Záhlinické rybníky, budete moci pozorovat pestrost a plachost zdejšího vodního ekosystému. Čeká vás trasa o délce 14 km, kterou zvládnete pěšky i na kole. Náš výlet začíná v Dolních zahradech v Kroměříži, odtud půjdeme kolem panelů Naučné stezky Zámeček. Z panelů se dozvíte o zalesňování krajiny, mokřadech, rybnících, tůních a historii této lokality. Cesta vede napříč lužním lesem a jeho rozlehlost každého určitě ohromí. Výlet zakončíme v maličké, ale významné vesničce Záhlinice, kde je možnost ochutnat také pivo přímo ze Záhlinického pivovaru.
Vydejte se: Za panenskou přírodou lužních lesů.

Závěrem Vám přinášíme tip na výlet pro pokročilé. Tentokrát s sebou budete potřebovat kolo. Vyjížďku začínáme ze Zlína a vydáme se po stezce ke zřícenině hradu Lukov, dále pokračujeme přes Vlčkovou do Držkové a přes Troják až na rozhlednu Maruška, která nabízí krásné panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Moravskoslezských Karpat i Javorníků. Při zpátečním sjezdu se můžete zastavit na občerstvení a doplnit energii, kterou budete na zpáteční cestě potřebovat. Trasa je dlouhá 60 km a čeká Vás cca 5 hodin jízdy. Vydejte se: Na kole za výhledy na Marušku! 

Pozvánka na závěr

Poslední pozvánka patří na odhalení Památníku smíření a ukončení roku sv. Jana Sarkandra, který se uskuteční 11. října v Holešově. Od 9:30 je připravena Slavnostní mše svatá, v 11:30 proběhne slavnostní odhalení Památníku usmíření s kulturním programem, a to na nově zrekonstruovaném Náměstí sv. Anny. V 15 hodin si můžete přijít vychutnat divadelní představení Sv. Jan Sarkander, v provedení farního divadla. Představení se odehraje ve Farním kostele Nanebevzetí P. Marie.