Jak strávit prodloužený víkend?

Úvodní obrázek článku

Chcete nasát vůni a atmosféru podzimu? Co třeba vyrazit na některou z prodejních zahrádkářských výstav? A že jich tento víkend je! Vyrazit můžete na výstavu Floria Podzim, do Věžek či navštívit Zámecké zahradnictví v Holešově! Nejste příznivci zahradničení? Nevadí, máme pro vás spoustu dalších tipů, jak příjemně prodloužený víkend strávit.

Věžky

Tradiční zahrádkářská výstava Zahrada Věžky, se koná již tento víkend od 25. do 28. září. Přijďte si inspirovat a nasát vůni podzimu. K vidění bude zemědělská technika, podzimní úroda, rozmanité barvy řezaných lilií, jiřin a gladiol. Letošní výstava květin se přesouvá do parku a spojí se s expozicí zemědělské techniky. Občerstvení či dobrou kávu lze zakoupíte také, vychutnat si ji můžete na čerstvém vzduchu v překrásném zámeckém parku.

Chropyně

Do konce měsíce září je v Chropyni k vidění výstava, která přibližuje návštěvníkům měnící se vztah člověka a přírody od období paleolitu až po ranný středověk. Výstava s názvem Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná je k vidění na zámku. Otevřeno je v průběhu září každý den, kromě pondělí. Patříte-li mezi příznivce výstav a retro věcí, za zmínku stojí také výstava 1970, která je k vidění v Městském kulturním středisku. Výstavu je možno navštívit každý všední den, víkendy pouze po telefonické domluvě. Přijďte si připomenout léta 1970 - 1980.

Kroměříž

Sezóna pravidelných prohlídek hradů a zámků sice pomalu končí, ale některé objekty budou zájemcům otevřeny i mimo sezónu, hlavně o víkendech. Poslední dny v plném provozu čeká Arcibiskupský zámek v Kroměříži, pokud jste letos ještě prohlídku reprezentačních sálů, galerie nebo knihovny nestihli, můžete to napravit tento víkend. Ideální strávení volného času, když nepřeje počasí. Nezapomeňte se také podívat ze zámecké věže, jak se zbarvuje okolí zámku a Kroměříže do podzimních barviček. Příští víkend 3. a 4. října bude z technických důvodů zámek uzavřen, ale další říjnové víkendy už se můžete objednat na mimosezónní prohlídky. Velmi zajímavé jsou také cykly přednášek a prohlídek Středy s odborníky. Ve středu 23. 9. jsme se přidali k putování za historií Mlýnské brány a dostali se do prostor, které nejsou běžně návštěvníkům přístupné. V současné chvíli probíhá rekonstrukce této poslední městské brány, která byla a je neodmyslitelnou součástí Arcibiskupského zámku. Po rekonstrukci se otevře návštěvníkům a bude zde mj. i zbrusu nová expozice Biskupské gardy. Ve středu 30. 9. si Arcibiskupský zámek a Muzeum Kroměřížska připravili rovnou dvojitou přednášku nazvanou Car a císař v Kroměříži. Nenechejte si ujít.

Kroměříž ožije tento víkend také výstavou Floria Podzim. Jedná se o již 12. ročník celostátní zahradní prodejní výstavy. V rámci výstavy proběhne také výstava Bonsai 2020. Připraveny jsou nejen přednášky s odborníky, ukázky tvarování bonsají či tvorby ikebany. Výstava nabídne nejn bohatý kulturní doprovodný program, ale také tradiční prodej rostlin, květin, stomů, keřů, zahradní techniky a jiné. Výstava trvá od 25. do 27. září. Pro milovníky zvířat si Český svaz chovatelů Kroměříž připravil Den zvířat. Těšit se můžete na drůbež všeho druhu, holuby, králíky, exotické ptactvo a další zvířata. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze světa zvířat. Děti si také přijdou na své - připraven je mini Zookoutek, jízda na ponících a další. Občerstvení zajištěno!  

Holešov

Letošní ročník Otevřených bran v Holešově bude zakončen prodlouženým víkendem, díky kterému si můžete prohlédnout kostely (Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Černou kapli, Kostel sv. Anny, kapli sv. Kosmy a Damiána) ještě i v pondělí 28. září. Na celý prodloužený víkend si také Zámecké zahradnictví Holešov připravilo prodejní výstavu s názvem Země, voda, VZDUCH. Výstava se bude zabývat ovzduším, poradí kde, co a jak zasadit na zahrádce či okolo domu, získáte informace o rostlinách a jejich esencích. Připraven je také doprovodný program, šermířská skupina, mobilní kavárna, prodej medu, frgálů, tradiční dětská dílna a další atrakce pro děti. Poslední pozvánka v Holešově patří na Den české státnosti - tedy 28. září, který se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V 17 hodin bude složena Mše svatá, od 17:45 Svatováclavský koncert Holešovského komorního orchestru. 

Nezaujala vás víkendová nabídka nebo se jen potřebujete protáhnout? Pokud to počasí dovolí, nechejte se inspirovat našim tipy na pěší nebo cyklo výlety.

A co třeba zajít na hřiby? Rostou? Nerostou? Zkuste procházku v lesech Hostýnských vrchů nebo Chřibů a dejte nám vědět, jestli už se urodilo.

Kdo by se chtěl jen tak zašít s šálkem dobré kávy, má možnost v některé z mnoha  útulných kavárniček.  Přejeme krásný víkend!