Muzeum Františka Skopalíka zve na svatební šaty

Úvodní obrázek článku

Ještě letos dvě nové expozice. A také zahájení příprav na oslavy 200. výročí narození Františka Skopalíka. Velmi živo je v Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích u Hulína. Jeho program nabízí spoustu důvodů, proč jej navštívit.

„Aktuálně je u nás k vidění až do 14. října výstava „Nevěsta jako kvítek“, zhlédnete zde svatební šaty a kytice z 20. století. Šaty jsou zapůjčené od majitelek z našeho regionu, dokonce přímo z Hulína máme nejstarší šaty. Uvidíte také šaty od paní Mudrákové, která má velkou sbírku svatebních a společenských šatů,“ prozradila Václava Navrátilová, programová pracovnice muzea. A dodala, že výstavu se podařilo uspořádat díky dobré spolupráci s Národním památkovým ústavem, Metodickým centrem zahradní kultury v Kroměříži.

Ještě do konce tohoto roku nabídne muzeum dvě novinky.

Veřejnosti představí soubor s více než šedesáti kusy negativů, několik z nich zaznamenávají slavnost Svěcení praporu vojenských vysloužilců z 8. června 1908 v Hulíně. Na fotografiích je zachycena i manželka následníka trůnu Františka Ferdinanda d′Este Žofie Chotková. Druhá chystaná expozice nabídne seznámení se sbírkovými předměty Hanáckého Skopalíkova sboru Selské jízdy. Právě s ní František Skopalík, významný záhlinický rodák, převezl v květnu roku 1868 jeden ze základních kamenů Národního divadla z místního kamenolomu do Prahy.

V roce 2022 si muzeum připomene výročí 200 let od narození Františka Skopalíka, po kterém je pojmenované.

Přípravám bude věnovaný závěr tohoto i celý příští rok. „Pro Záhlinice a Hulín je tohle výročí velkou událostí. František Skopalík byl dlouholetý starosta Záhlinic a také poslanec Říšské rady za Rakouska-Uherska. Je mimo jiné považován za zakladatele moderního zemědělství v mocnářství, byl iniciátorem scelování zemědělských pozemků. Zaslouží si důstojné připomenutí,“ nepochybuje Roman Hoza, starosta města Hulína.

Muzeum Františka Skopalíka se nachází v bývalém Obecním domě v Záhlinicích, naproti kostela. Otevřeno má vždy ve středu od 8.30 do 17.00, Mimo otevírací dobu je možné muzeum navštívit po předchozí domluvě na telefonu 603 860 128. Další informace včetně aktualit najdete na webu Města Hulín.

Do této malé, ale významné vesničky, za velkým člověkem, jsme se vydali také s naším blogem a moc se nám tu líbilo! Výklad paní Václavy Navrátilové, která vás muzeem ochotně provede, si nesmíte nechat ujít.